Dostopni turizem - turizem za vse

Datum: 11 september 2024

Dostopni turizem je turizem, ki posebno skrb namenja dostopnejši in prijaznejši turistični ponudbi ter doživetjem za osebe z gibalnimi in senzornimi oviranostmi (slepi in slabovidni, gluhi in naglušni), osebe z intelektualnimi in psihičnimi oviranostmi, pa tudi tiste, ki potujejo z otroki v otroških vozičkih, starostnike ter osebe, ki jim je turizem težje dostopen iz drugih zdravstvenih razlogov.

Destinacija Zeleni kras je s svojo dostopnostjo prijazna do ranljivih oseb, ter oseb z gibalnimi in drugimi oviranostmi, ponudniki pa se trudijo svoje znamenitosti in doživetja čim bolj približati ter omogočiti enostaven dostop in prilagojene vsebine. V nadaljevanju so predstavljena dostopna doživetja, izpostavljamo pa tudi atrakcije in muzeje s posebnim posluhom za prilagojena vodenja in izkušnje.

Zavod ARS VIVA v Podcerkvi v Loški dolini je ustanovil tetraplegik Benjamin Žnidaršič.

Youth Hostel Ars Viva ponuja naslednje nastanitvene kapacitete s skupno 40 ležišči v sobah in apartmaju:

3 dvoposteljne sobe z lastno kopalnico 
4 dvoposteljne sobe s skupno  kopalnico 
1 štiriposteljna soba s skupno kopalnico 
1 dorm (mešana skupinska spalnica) z 8 ležišči s skupno kopalnico 
1 apartma s 4 sobami (s skupno 12 ležišči + 2 pomožnima ležiščema)

Vsa ležišča v hostlu, razen 8 dorm ležišč, ter 4 skupne kopalnice so prilagojene za invalide. Tudi apartma je v spodnjem delu prilagojen za invalide, 6 dorm ležišč, ki so v 1. nadstropju apartmaja, pa ne.

Za pripravo hrane lahko gostje poskrbijo sami v polno opremljeni skupni kuhinji hostla ali pa se odločijo za bogat samopostrežni zajtrk. Če si gostje želijo preživeti miren dan, imamo za njih na voljo dve terasi z brezplačnimi ležalniki, za morebitno željo po branju dobre knjige pa  poskrbita dve opremljeni knjižnici. Na voljo so brezplačen internet in parkirišče ter polnilnica, da si lahko gostje z električnimi avtomobili brezplačno napolnijo avtomobil. 

Zraven hostla je tudi večnamenska dvorana, ki sprejme do 70 oseb. Opremljena je z multimedijsko opremo, tako da je primerna za izobraževanja, družabna srečanja, sestanke in konference.

Spodbujajo tudi gibanje v naravi, zato je gostom na voljo tudi najem: treking koles, električnih koles, električnih skirojev, prilagojenih koles in triciklov za invalide ter električnih priklopov za invalide. Bogato založen informacijski kotiček, pa ponuja zemljevide, da si lahko sami in z našimi dobrimi napotki naredite svojevrstno turo. Pripravili so več različnih paketov za pare, gibalno ovirane osebe in njihove spremljevalce, družine ter starejše. Odkrivanje Zelenega krasa poteka s pomočjo kolesarske spletne aplikacije ali v spremstvu izkušenega lokalnega turističnega vodnika, ki poleg športnega udejstvovanja ponudbo obogati še s predstavitvijo lokalnih kulturnih in naravnih znamenitosti.

Na voljo imamo kombi za prevoz gibalno oviranih oseb z vključenim voznikom. Gostom z veseljem ponudimo možnost prevozov s kombijem, tako da lahko raziskujejo kotičke v okolici - Križno jamo, Babno polje, skrivnostno Cerkniško jezero,  Slivnico, Rakov Škocjan in Bloško jezero ali opazovanje rjavega medveda v naravnem habitatu.  

Namesto mestnega vrveža, vas tukaj prevzame notranjsko podeželje, ki vabi goste k pohodništvu, kolesarjenju, fotografiji, raziskovanju gozda, izobraževanju, predvsem pa k pristnemu medsebojnem druženju. Za popestritev, lahko gostje izbirajo med kulinaričnimi delavnicami, delavnicami izdelkov iz gline, delavnicami slikanja, joge, fotografije in umetništva.

Na lokaciji ŽAGA (Vrhnika pri Ložu 39), kjer je bila nekoč žaga, je za razčilne dogodke (praznovanja, poroke, delavnice, izobraževanja, team buildinge) na voljo prostor za druženje s kuhinjo, zgoraj pa možnost prenočevanja na skupnih ležiščih. Dodatno je mogoče najeti tudi prostor za piknike z jurčkom, ki je opremljen s kuhinjo.

CENTER O VELIKIH ZVEREH DINA PIVKA 

Dina Pivka - Center o velikih zvereh najdete v Krpanovem domu. Na parkirišču sta dve označeni parkirni mesti za invalide, na voljo pa je tudi nekaj (klasičnih) bočnih parkirnih mest. Dostop v samo stavbo je možen po stopnicah z ograjo ali pa po klančini. Premikanje po Centru DINA je prilagojeno za gibalno ovirane osebe, saj so poti široke za enostavno manevriranje, brez ovir in s samodejnimi vrati. V  kletni etaži so na voljo sanitarije za invalide, do katerih pelje dvigalo. 

Za osebe s slepoto in slabovidnostjo je prilagojen taktilni tloris razstavišča, ki obiskovalcem omogoča lažjo orientacijo v prostoru. Taktilni zemljevid Slovenije podaja informacije o območjih, kjer so v Sloveniji prisotne velike zveri. Vsebine interaktivnih postaj Zverbook so prenesene v obliko Flipbook, s katerimi lahko spoznate posamezne predstavnike velikih zveri, njihov življenjski prostor in s čim se prehranjujejo. Na postaji Kaj storiti, če srečate medvedko? so različni odzivi opredeljeni prek taktilne predstavitve in zapisa v Brailovi pisavi. Vsebine VR-očal ponujajo zvočni opis dogajanja, kar zagotavlja posebno doživetje. S pomočjo natančnih opisov okolja, čutil in zaznavanja okolice, se obiskovalci potopijo v gozd in ga s pomočjo avdio opisov doživijo na popolnoma drugi ravni. Ogled filma Velike zveri ne poznajo meja vključuje tudi podnapise, videoposnetki v centru pa ne vsebujejo zvoka. Vsi pripomočki so na voljo brezplačno na recepciji.

EKOMUZEJ PIVŠKIH PRESIHAJOČIH JEZER

Pred stavbo Ekomuzeja je eno parkirišče za invalide, v primeru zasedenosti tega parkirnega mesta je dovolj prostora tudi za bočno parkiranje. Prehodi v samem muzeju so dovolj široki in brez ovir, ker pa je Ekomuzej v dveh nadstropjih, je za osebe z oviranostjo na voljo dvigalo. Na voljo so tudi sanitarije za invalide. 

NOTRANJSKI PARK

Osebam na vozičku je s pomočjo stopniščnega dvigala s ploščadjo omogočen dostop v pritličje Centra za obiskovalce Cerkniško jezero, kjer si ogledajo kratek 15 minutni film o Cerkniškem jezeru, prisluhnejo zgodbam o nastanku jezera, spoznajo geologijo in hidrologijo ter se preizkusijo v kvizu o Cerkniškem jezeru. Obisk Centra za obiskovalce je za invalide ob predložitvi veljavne invalidske izkaznice brezplačen.

Osebe na vozičku si lahko ogledajo tudi prvi del poti Drvošec, ki poteka po ravni makadamski cesti (če so vozički prilagojeni za takšno podlago) ter si od tu ogledajo del Cerkniškega jezera (ali pa požiralnike, če je jezero suho) ter na posameznih točkah preberejo nekaj informacij o največjem slovenskem jezeru in okolici.

V Centru za obiskovalce Cerkniško jezero je celotna vsebina dostopna slepim in slabovidnim prek Braillove pisave oz. zvočno, saj je vsebine možno tudi poslušati.
Slepim in slabovidnim sta prilagojeni tudi didaktični točki na opazovalnici »Kuharca« (prva opazovalnica na poti Drvošec) – opisi so natisnjeni v Braillovi pisavi, lahko pa se preizkusijo tudi v zanimivih nalogah (prepoznavanje lubja na otip, poslušanje zvokov jezera…

MUZEJ CERKNIŠKEGA JEZERA ima urejen dostop za osebe na invalidskih vozičkih.

KULTURNI DOM CERKNICA zagotavlja obisk za gibalno ovirane goste, saj omogoča dostop do dvorane brez stopnic ter s tem ogled vseh predstav in kino programa.

S projektom Kino brez ovir bodo vsak zadnji torek v mesecu ponujali filmsko projekcijo, ki bo prilagojena tudi za senzorno ovirane (gluhe in naglušne, slepe in slabovidne). 
Projekcije za senzorno ovirane goste bodo v programu označene z nazivom Kino brez ovir, te projekcije pa bodo spremljali tudi pogovori in diskusije. 
Vstopnina za vse projekcije v okviru projekta Kino brez ovir je 1 €. Ti filmi bodo za gluhe in naglušne opremljeni s slovenskimi podnapisi in tolmačenjem v slovenski znakovni jezik. Za slepe in slabovidne pa bodo filmi opremljeni z zvočnimi opisi, ki jih bodo obiskovalci poslušali s temu namenjenimi slušalkami. 
Dvorana Kulturnega doma Cerknica bo od oktobra 2024 naprej opremljena tudi z induktivno/slušno zanko za goste s slušnimi aparati. 

NOTRANJSKI MUZEJ POSTOJNA

Za osebe na invalidnem vozičku je dostop v muzej urejen s parkirišča do levega stranskega vhoda, kjer je dvižna vzpetina. Vsi razstavni prostori so dostopni z dvigalom. Stranišča so v pritličju muzeja.

Muzej je opremljen tudi s taktilno sledjo in različnimi otipnimi replikami. Za obiskovalce s slepoto in slabovidnostjo so nekateri muzejski prostori opremljeni z elementi, ki so v pomoč pri orientaciji v prostoru – na tleh je talni taktilni vodilni sistem, ki uporabnike bele palice varno pripelje do recepcije in sanitarij ter pedagoškega dela razstave Jamar Junior. Prav tako so s kontrastnimi trakovi ustrezno označeni stopnišča, ograje, robovi vrat, kljuke in druge morebitne ovire. Sanitarije so še posebej prilagojene osebam s slepoto in slabovidnostjo, saj je vsa oprema, pri kateri prevladuje bela barva, označena s kontrastnimi oznakami.

V pedagoškem delu razstave, imenovane Jamar Junior, je obiskovalcem na voljo interaktivno pisalo, s katerim se ob dotiku na označeno točko začne predvajati avdio vodnik, ki uporabnika popelje skozi vsebino informacijskih tabel na sami razstavi. Na ta način so informacij deležni obiskovalci s slepoto in slabovidnostjo ter mlajši obiskovalci, ki še ne znajo brati. Nekaj ključnih informacijskih napisov smo opremili še z Braillovo (brajevo) pisavo, ki obiskovalcem s slepoto omogoča lažjo orientacijo.
Vse naštete prilagoditve so nujne za osebe z gibalno in senzorno oviranostjo, izkušnjo muzeja pa obogatijo in olajšajo tudi starejšim obiskovalcem, hkrati pa pomagajo pri ozaveščanju in izobraževanju vseh obiskovalcev in dodajajo kamenček v mozaik inkluzivne zasnove prostorov.

PARK VOJAŠKE ZGODOVINE PIVKA

V muzej vodi klančina, do razstavnih paviljonov so urejeni dostopni in prilagojeni vhodi. Poti so asfaltirane in posebej označene, paviljoni in Komanda so dostopni tudi z dvigalom. Za gibalno ovirane osebe je na voljo virtualen ogled notranjosti podmornice, notranjosti policijskega čolna in utrdbe na Primožu. Do konca leta bodo pripravili še virtualni ogled notranjosti dveh oklepnih vozil.

Za slepe in slabovidne so naredili miniature večjih »nosilnih« eksponatov, ki jih lahko obiskovalci primejo v roke ter se z dotikom seznanijo s podrobnostmi predstavljenih vozil. Večina miniatur je v merilu 1 : 14. Dodatno sta osvetljeni razstava o Enigmi ter razstava Pot v samostojnost.

Za gluhe in naglušne obiskovalce so s pomočjo g. Sama Dolanca prilagodili vodenje po muzejskih zbirkah in ga prevedli v slovenski znakovni jezik (SZJ). Tako imajo obiskovalci možnost na osmih lokacijah v Parku vojaške zgodovine z mobilnim telefonom skenirati QR kodo, ki jih vodi do video vodnika v znakovnem jeziku. Posneli so tudi video vodnik v mednarodni kretnji, ki bo na isti način tujim obiskovalcem na voljo do konca leta.

POSTOJNSKA JAMA 

Atrakcije Parka Postojnska jama so dostopne tudi za osebe na invalidskem vozičku ali z drugimi težavami pri gibanju. Za gibalno ovirane obiskovalce so že ob prihodu v Park Postojnska jama pripravljena urejena parkirna mesta, v Parku pa smo poskrbeli za prilagojene dostope in sanitarije.

Postojnska jama
Pot po jami je izdelana iz nedrsečega betona, brez stopnic, a z višjo klančino, dolgo približno 200 m, po kateri se povzpne za okrog 40 višinskih metrov, sledi pa ji približno enak spust (20-% naklon). Gibalno oviranim osebam, ki potrebujejo voziček in/ali pomoč spremljevalca, priporočamo ogled tistega dela Postojnske jame, ki poteka z vlakom. Seveda se lahko odločite tudi za celoten ogled, vendar le ob pomoči spremljevalca, ki vam lahko pomaga čez klančino v jami. Pešpot po jami je dolga 1,2 kilometra. Vse gibalno ovirane osebe in njihovi spremljevalci lahko z ustreznim potrdilom o gibalni oviranosti vstopnice kupijo s 50-% popustom (samo na blagajni za prodajo vstopnic). 
Za gibalno ovirane na vozičku je obvezna predhodna najava vsaj 2 dni prej. 

EXPO jama kras
Razstava je umeščena v novi in osebam na invalidskem vozičku v celoti prilagojeni stavbi.

Vivarij
Živalski vrt jamskih živali najdete v neposredni bližini vhoda v Postojnsko jamo in je prilagojen osebam na invalidskem vozičku.

Predjamski grad
Žal srednjeveški arhitekti niso prilagodili prostorov osebam z oteženim gibanjem. Zaradi številnih stopnic ogled gradu ni primeren za osebe, ki imajo hujše težave z gibanjem, in osebe z invalidskimi vozički.

Več o dostopnem turizmu v Sloveniji na spletnem mestu I FEEL SLOVENIA.